Bratislava 20. novembra (TASR) - Chorý zdravotný systém ohrozuje každého. To bolo ústredné heslo dnešného protestného zhromaždenia, ktoré sa uskutočnilo počas obednej prestávky pred nemocnicou na bratislavských Kramároch.
Predseda Lekárskeho odborového združenia pri univerzitnej nemocnici Igor Tibenský predniesol asi pred 50 lekármi a zdravotnými sestrami vyhlásenie, v ktorom okrem iného uviedol, "týmto protestom chceme upozorniť, že základné problémy zdravotníctva v krajinách V4 sú podobné. V slovenských podmienkach sa vyznačujú predovšetkým neadekvátnymi platbami od poisťovní, nedodržiavaním Zákonníka práce a personálnych normatívov, nedostatkom personálu a nerešpektovaním už podpísanej dohody medzi vládou SR a lekármi v SR".
Tibenský pripomenul, že v slovenských nemocniciach už takmer všetci lekári vyčerpali objem nadčasov, ktoré určuje ZP. Vyzval ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby začala riešiť problém nedodržiavania ZP u zdravotníckych zamestnancov a ukončila tiché tolerovanie rôznych neštandardných riešení nadčasov lekárov zo strany vedenia nemocníc. V opačnom prípade chce LOZ začiatkom budúceho roka riešiť túto situáciu nepodpísaním súhlasu s nadčasmi na vykonávanie služieb lekárov, zdôraznil Tibenský.
Do spoločnej protestnej akcie lekárov z krajín V4 sa dnes zapojilo päť slovenských nemocníc, medzi nimi aj nemocnica na bratislavských Kramároch. Lekári zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa v rámci nej symbolicky päť minút po 12.00 h zhromaždili pred nemocnicami.
Na Slovensku akcia prebehla v piatich zariadeniach
Na Slovensku akcia prebehla v piatich zariadeniach, a to vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina, Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, Trieda SNP 1, Univerzitnej nemocnici Bratislava - Kramáre a Fakultnej nemocnici s poliklinikou Prešov. Cieľom protestu bolo pripomenúť vládam ich záväzok voči zdravotníctvu. Na Slovensku sa k nemu pridali aj sestry.
Centrom protestov v SR bola prešovská fakultná nemocnica. Slovenskí lekári chcú konkrétne poukázať na porušovanie Zákonníka práce, nedodržiavanie memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi a neprijateľnosť zmien v Zákonníku práce.
Žilina: LOZ je pripravené od začiatku roka na vypovedanie služieb lekárov
Lekárske odborové združenie (LOZ) je pripravené upozorniť od začiatku budúceho roka na masové nedodržiavanie Zákonníka práce (ZP) v slovenských nemocniciach vypovedaním služieb lekárov v súlade so ZP. Na dnešnom proteste lekárov krajín V4 to pred Fakultnou nemocnicou s poliklinikou (FNsP) v Žiline uviedol predseda LOZ pri FNsP Žilina Peter Blaško.
LOZ je podľa neho za konštruktívny dialóg s jediným cieľom – napomôcť slovenskému zdravotníctvu.
„Opätovne preto vyzývame ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, aby začala riešiť problém nedodržiavania ZP u zdravotníckych zamestnancov a ukončila tiché tolerovanie rôznych neštandardných riešení nadčasov lekárov zo strany vedení nemocníc. Dlhodobé tolerovanie takéhoto stavu nie je únosné, lebo vyčerpaní lekári nie sú dobrou správou pre pacienta. Ak chceme zlepšiť zdravotnú starostlivosť, musíme riešiť nedostatok lekárov nielen účelovými úpravami ZP a žonglovaním s jeho paragrafmi,“ skonštatoval Blaško pred zhruba 120 zamestnancami žilinskej nemocnice.
Riaditeľ FNsP chce súhlas s výpoveďou podpredsedu LOZ
Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline Štefan Volák dnes oficiálne požiadal tri odborové organizácie žilinskej nemocnice o udelenie súhlasu s výpoveďou podpredsedu LOZ a zároveň predsedu základnej organizácie LOZ vo FNsP Žilina Petra Blaška. TASR o tom informoval predseda LOZ Peter Visolajský.
„Dovoľujeme si informovať o prvej reakcii vedenia na protest organizovaný LOZ a partnerskými organizáciami v krajinách V4. Riaditeľ fakultnej nemocnice v Žiline priamo v deň protestu oficiálne požiadal o udelenie súhlasu s výpoveďou pre nadbytočnosť podpredsedovi LOZ a zároveň predsedovi základnej organizácie LOZ v Žiline Petrovi Blaškovi. LOZ to vníma ako absolútne bezprecedentný zásah do slobody odborového združovania na Slovensku a facku sociálnemu dialógu,“ uviedol Visolajský.
Blaško pre TASR uviedol, že žiadosť považuje za nehorázny zásah do slobody odborových organizácií a do budúcna veľkú facku sociálnemu dialógu na pôde žilinskej nemocnice. „Zajtra sa zídu predstavitelia všetkých troch odborových organizácií a zaujmeme k tomu písomné stanovisko. Každá odborová organizácia ho odovzdá riaditeľovi FNsP v zákonnej lehote 15 dní,“ dodal Blaško.
0